De 4 vogtere – Vejen til traumeforløsning

2-dages kursus

De 4 vogtere – Vejen til traumeforløsning

2-dages kursus
2.995 kr.
  • 20. & 21. september
  • Kl. 10.00 – 16.00
  • Inkl. kaffe/te
  •  

De 4 vogtere – Vejen til traumeforløsning

2-dages kursus
2.995 kr.
  • 20. & 21. september
  • Kl. 10.00 – 16.00
  • Inkl. kaffe/te
  •  

Workshop

Hvad står der i vejen for at du kan forløse chok og traumer?

Har du nogensinde følt, at du (eller dine klienter) sidder fast i en gammel smerte? At noget usynligt spænder ben for forløsning af traumer?

I denne workshop dykker vi ned i de 4 vogtere: chok, skam, skyld og afsky – fire stærke mekanismer, der kan forhindre os i at bearbejde og slippe traumatiske oplevelser. De beskytter os mod overvældelse, men de kan også låse os fast.

Workshoppen er inspireret af Peter Levine og Ulla Rung Weeke og giver dig en unik mulighed for at forstå og arbejde med traumer på et dybere plan – både i dit eget liv og som terapeut.

Workshop

Når traumer sætter sig i kroppen – og vejen til forløsning

Nervesystemet har en naturlig evne til at genfinde balance efter en overvældende oplevelse. Men hvis vi mangler færdighederne til at regulere det, kan ubalancen sætte sig fast.

Når vi oplever chok eller traumer, kan de efterlade sig stivnede tilstande i kroppen og skabe fysiske eller adfærdsmæssige symptomer.

På kurset lærer du at forstå de 4 vogtere – chok, skam, skyld og afsky – og hvordan de påvirker traumearbejdet. Du får tydelige pejlemærker til både dit eget arbejde med traumer og i mødet med dine klienter.

Vi dykker også ned i egenomsorg, så du kan passe på dig selv i det terapeutiske arbejde og undgå udbrændthed eller “omsorgstræthed”.

Tag med til workshoppen, hvis du vil have

– en dybere forståelse af de 4 vogtere og deres rolle i traumearbejde

– konkrete redskaber til at arbejde terapeutisk med traumer

– øvelser, der giver dig en kropslig oplevelse af forløsning

– større bevidsthed om, hvordan du passer på dig selv i dit arbejde

Målgruppe

Workshoppen er for…

  • dig, der arbejder med traumatiserede mennesker og vil udvikle dine færdigheder.
  • dig, der er nysgerrig på din egen proces og ønsker dybere selvforståelse.
  • dig, der vil have mere viden om nervesystemet, resonans og kroppens naturlige heling.

Workshoppen er for dig, der er terapeut, psykoterapeut eller under uddannelse og gerne vil fordybe dig i traumeterapi.

Måske arbejder du allerede med traumatiserede mennesker og ønsker at inddrage en mere kropslig og relationel tilgang.

Du er også velkommen, hvis du er nysgerrig på skamtilstande og vil forstå, hvordan de kan stå i vejen for et frit og kærligt liv.

Nysgerrigheden for menneskelig relationer er afgørende for dem der tager en uddannelse som psykoterapeut

Mød underviserne

Monica Winther

Stifter & Ejer af CEINTRA
Center for Integrativ Traumebehandling
Krops- & Psykoterapeut
Relationel Biologisk Traumeterapeut

Monica har mere end 25 års erfaring i arbejdet med mennesker. Med en baggrund som sygeplejerske, både i det offentlige og i det private, suppleret med to psykoterapeutiske uddannelser, blandt andet som Relationel Biologisk Traumeterapeut, har hun et unikt udgangspunkt for at forstå og ikke mindst videreformidle de komplekse sammenhænge, der er mellem krop og psyke og også hvordan skam- og traumetilstande udspiller sig i mennesker og mellem mennesker.

Anja Desirée Lykkeberg

Partner i CEINTRA
Integrativ krops- og psykoterapeut
SE® Traumeterapeut

Anja Desirée Lykkeberg er integrativ krops- og psykoterapeut samt SE traumeterapeut med en dyb forståelse for, hvordan traumer sætter sig i både krop og psyke.

Med en personlig baggrund i smertetilstande, PTSD-symptomer og en opvækst i en dysfunktionel familie med alkoholmisbrug og psykisk sygdom, har Anja mærket på egen krop, hvordan fortidens sår kan påvirke livskvaliteten.

Anja videreuddanner sig løbende og modtager supervision hos Ulla Rung Weeke. Hun har bl.a. gennemført den 3-årige Somatic Experiencing® traumeterapeut-uddannelse samt flere forløb om skam, drømmearbejde og kropsligt traumeheling.

De 4 vogtere – Vejen til traumeforløsning

2-dages kursus
2.995 kr.
  • 20. – 21. september
  • Kl. 10.00 – 16.00
  • Inkl. kaffe/te
  •  

De 4 vogtere – Vejen til traumeforløsning

2-dages kursus
2.995 kr.
  • 20. & 21. september
  • Kl. 10.00 – 16.00
  • Inkl. kaffe/te
  •